Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Jak założyć koło modelarskie?

Nie od dziś wiadomo, że modelarstwo wyostrza w młodzieży precyzyjne podejście do pracy, uwrażliwia ich na detal oraz usposabia do pracy manualnej, dodatkowo rozwija wyobraźnie oraz jest alternatywą dla nudnego spędzania czasu na komputerze. W wielkich miastach nie ma problemu ze znalezieniem dla siebie miejsca – kluby i modelarnie funkcjonują samodzielnie lub przy ośrodkach kulturalnych bądź szkołach. Nieco gorzej ma się sytuacja na wsiach i mniejszych miejscowościach, dlatego serdecznie zachęcamy do podjęcia inicjatywy stworzenia regionalnych klubów dla pasjonatów tego pięknego sportu.

W przypadku tradycyjnej odmiany modelarstwa kartonowego czy plastikowego na dobrą sprawę nie są potrzebne specjalistyczne pozwolenia czy zgody. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i grupę osób, która będzie dzieliła z nami to hobby. Jeżeli naszymi adresatami są młodzi ludzie warto zapewnić odpowiednie wsparcie pedagogiczne lub zaprosić do udziału w zajęciach ich opiekunów. W przypadku osób dorosłych można zaczynać bez większych przygotowań, wystarczy zorganizować zrzutkę na sprzęt i koło może ruszać.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Gdzie znaleźć miejsce na działalność koła?

Wiele głosów mówi nam, że miejskie domu kultury są bardzo chętne na przyjęcie nowych osób pod swój dach, wystarczy tylko zebrać odpowiednią liczbę chętnych by otworzyć koło modelarskie pod ich patronatem. Koszty wynajmu tej przestrzeni są niewielkie lub całkowicie wyeliminowane. Jedynie przy modelarstwie bardzie zaawansowanym, tak zwanym modelarstwie rc należałoby zadbać o odpowiednie ubezpieczenie i pozwolenie na prowadzenie działalności.

Alternatywą dla Miejskich Domów Kultury są także świetlice parafialne lub szkoła – popołudniami większość sal nie zostaje wykorzystywana więc można zapytać dyrektorów o tę inicjatywę.

Wiele instytucji państwowych ma w swoich statusach zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży, więc przedstawiając swój plan można ubiegać się o dofinansowanie na sprzęt i wyposażenie koła.

Jak zacząć?

Aby rozpocząć pracę w kole modelarskim należy posiadać przede wszystkim dobre chęci i charyzmę do zgromadzenia wokół siebie chętnych osób. Możemy szukać ich w szkole rozwieszając plakaty lub podjąć bardziej zaawansowane środki marketingowe. Obowiązkowo należy założyć sobie fanpage oraz stronę www – to generator nowych członków oraz źródło informacji dla obecnych uczestników koła.

Wspominaliśmy o wiedzy z zakresu modelarstwa, może nawet elektroniki – to ważne by liderem była osoba doświadczona w tym sporcie. Tylko tak można zarazić młodych prawdziwą pasją, pokazując im jak powinien wyglądać dobrze złożony model i przy okazji opowiadając im jego historie. Przy modelarniach wymagane kiedyś było, by osoba prowadząca zajęcia była instruktorem. Do założenia koła nie są potrzebne takie uprawnienia, ale doświadczenie zwyczajnie się przyda. Bardzo cenne będą wszelkie wskazówki dotyczące pakietów startowych, narzędzi niezbędnych do rozpoczęcia modelarskiej przygody czy rozwiązywania trudności poszczególnych modeli na każdym etapie zaawansowania uczestników koła. Niejednokrotnie bardziej doświadczeni użytkownicy będą musieli dzielić się swoim sprzętem czy radą, jak przejść do kolejnego etapu w stawianiu konkretnego modelu. Wspólne wystawy i możliwość oceniania swoich prac będzie największą nagrodą.

Początki są zawsze trudne, ale warto podjąć ten trud. To jak, czy w Nowym Roku powstanie więcej kół lub klubów modelarskich na mapie Polski? Są jacyś nowi chętni?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s