Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Modele die-cast

Dużo się ostatnio mówi o modelach die-cast. Co to jest za technika i na czym polega jej fenomem piszemy w dzisiejszym wpisie. Wszystkich fanów modelarstwa zachęcamy do przybliżenia sobie tego rodzaju modeli.

Co to jest wogóle die cast?
Die Cast w wolnym tłumaczeniu to po prostu „odlewany pod ciśnieniem”. Wchodzą dalej w to pojęcie to specjalistyczna technika odlewania metalu poprzez wypełnienie ciekłym metalem (lub jego stopem) formy. Dzięki tej metodzie można wykonać przedmioty z dużą precyzją, odwzorowując ich kształty, czasami bardzo trudne do uchwycenia. Nie ma możliwości do przeprowadzenia tego procesu w domu, gdyż potrzebna jest do tego specjalna maszyna odlewnicza oraz niezbędne doświadczenie.
modele die cast
Od strony technicznej wygląda to tak, że forma jest składana mechanicznie, dociskana bardzo dużym obciążeniem (liczonym w tonach) i dopiero potem uzupełniana ciekłym metalem pod ciśnieniem kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset atmosfer.

Modele die-cast to zatem modele gotowe, które służą do rozbudowywania kolekcji.  Ich cena jest bardzo zróżnicowana, od 20 złotych do nawet 300 – 500 zł w przypadku bardziej unikatowych modeli. Najbardziej powszechna skala to 1:72, ale można znaleźć także mniejsze i większe eksponaty.

1:72 to najczęściej wybierany rozmiar dla militarnych modeli, uzbrojonych i zmotoryzowanych.
modele die cast
Jako ciekawostkę dodamy, że w Wielkiej Brytanii wydawany jest kwartalny magazyn poświęcony światowym kolekcjom gotowych modeli samochodów. Można go zamówić poprzez subskrypcję.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s