Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Modelarstwo kartonowe – powrót do korzeni

Bardzo nas cieszy, że coraz więcej modelarzy wraca do prac kartonowych. To przeważnie od tego się zaczyna, bo tylko manualna praca pomaga wyrobić odpowiednią technikę. Karton jest także dosyć delikatnym materiałem, zatem trzeba od razu wyrobić precyzję i podejście do technicznych aspektów przygotowania materiału.
Każdy mistrz modelarski rozpoczynał swoją przygodę z tą dziedziną od kartonowych modeli, dlatego warto brać z nich przykład i właśnie tak doskonalić swój warsztat. Niski koszt materiałów oraz duży wybór modeli pozwala rozwinąć skrzydła i sprawdzić czy to jest to co chcemy robić.

Modelarstwo kartonowe

Głównym budulcem kartonowych modeli jest brystol, tektura lub zwyczajny karton. Każda pochodna papieru jest tutaj mile widziana, dlatego, że nawet miękkie odmiany tego materiału mogą zostać wykorzystane do wykończeń innych elementów np. śmigieł w przypadku samolotów lub szyb w modelach samochodowych. W modelach kartonowych pojawiają się także inne elementy papierniczo techniczne. Przydają się także druty, sznurek, elementy drewniane czy foliowe. Dopuszcza się także wykorzystanie materiałów z tworzyw słusznych. Butapren czy wikol załatwiają sprawę spoiwa. Modelarstwo kartonowe to także najpowszechniejsza odmiana modelarstwa redukcyjnego. Nie ma tutaj problemu z podłączeniem silniczków czy innych elementów napędzających.

Jeżeli w Waszej kolekcji nie ma jeszcze żadnego modelu wykonanego z kartonu rozejrzyjcie się wokół. Jeżeli macie pod ręką nożyczki, pincetę, linijkę i trochę kartonu zabierajcie się do pracy. Przydatna może okazać się także gładź szpachlowa do wyrównanie nierówności, lakier bezbarwny oraz inne rzeczy o których już pisaliśmy. Szukając inspiracji możecie także posiłkować się branżowymi publikacjami albo nawet wydaniami prasowymi. Mały Modelarz, Modelik czy Angraf bardzo często publikują w tym rodzaju.

Dla tych którzy jeszcze nie są zdecydowani na modelarstwo kartonowe polecamy uczestnictwo w festiwalach poświęconych tej dziedzinie. Już od 10 do 12 kwietnia w Oświęcimiu pierwsza okazja do obcowania z kartonowymi modelami, wszystkich chętnych zapraszamy!
modele samochodowe

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s