Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Festiwal Modelarski w Krakowie

Niegdyś Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie corocznie organizowało zawody modelarskie połączone z bogatą wystawą prac. W latach 2012 oraz 2013 miało dwuletnią przerwę, by w 2014 roku powrócić w piękny stylu z tradycją patronowania festiwalowi modelarskiemu. W weekend 31 maja – 1 czerwca odbyła się feta dla wszystkich fanów sztuki modelarskiej. Wśród uczestników imprezy byli nie tylko wielcy pasjonaci modelarstwa, ale także początkujący modelarze oraz zwykli przechodni zaintrygowani skalą wydarzenia.

Wymiary Festiwalu Modelarskiego w Krakowie

Swój model można było zgłosić osobiście na miejscu lub drogą online. Ostatecznie zgromadzono ponad 800 modeli, a w czynnej rywalizacji stanęło 283 uczestników. Wśród nich były grupy wiekowe: młodziki, juniorzy, seniorzy. W Krakowie zjawili się także przedstawiciele Słowacji i Węgier, którzy również chcieli zaprezentować swoje modele.

Wystawa miała miejsce w gmachu głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego. Frekwencja uczestników była jeszcze większa za sprawą Dnia Dziecka. Z okazji tego święta dla najmłodszych przygotowano warsztaty modelarskie, na których mogli poćwiczyć swoje zdolności manualne i wykonać swój pierwszy model. Uczestnicy festiwalu mogli także obejrzeć ekspozycję muzeum, która została wzbogacona o kilka wystaw czasowych. Giełda modelarska dodatkowo urozmaicała czas uczestnikom.

Patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa, mecenat – Kraków Airport im. Jana Pawła II.

Na ocenę końcową każdej pracy standardowo miały wpływ:

 • staranność i precyzja odwzorowania oryginału
 • oraz stopień trudności pracy.

Ostatecznie przyznano 9 nagród, w tym Grand Prix modelu plastikowego dla Krzysztofa Barcza oraz Grand Prix modelu kartonowego dla Dariusza Furtaka. Puchar Dyrektora MLP otrzymał Paweł Ogarek za model samolot rekordowy RWD-5bis.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy.

samoloty.pl

samoloty.pl

Reklamy

5 Komentarzy

 1. Fajnie, że impreza znów powróciła. Zawsze miło spotkać się z ludźmi, którzy podzielają Twój entuzjazm wobec modelarstwa. Można wymienić się doświadczeniami 🙂 Model ze zdjęcia prezentuje się doskonale i jest naprawdę bardzo zbliżony do oryginału.

  Lipiec 2, 2014 o 7:03 am

 2. Świetnie, że krakowskie zawody powróciły. Tam zawsze można było zobaczyć coś fajnego. W tym roku ponad 800 modeli? Szkoda, że nie dotarłam.

  Sierpień 6, 2014 o 6:55 am

 3. Piękne działo. Modelarstwo ma to do siebie, że pozwala tworzyć coś, co wygląda jak żywe i prawdziwe. Mimo, że czasem nie lata – no i nie strzela – to i tak doskonale się prezentuje.

  Sierpień 28, 2014 o 7:58 am

 4. Mi niestety nie udało się dotrzeć w tym roku i bardzo żałuję, ale cieszę się jednocześnie że zawody w Krakowie wróciły – mam nadzieję, że na dobre 😉

  Wrzesień 25, 2014 o 12:57 pm

 5. Niesamowity jest ten Messerschmitt 😉

  Sierpień 4, 2015 o 4:32 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s