Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Makiety

Nie da się ukryć, że modelarstwo to wszechstronnie rozwijające się hobby, w którym znajomość podstawowych praw fizyki, czasami chemii oraz historii przydaje się w najmniej oczekiwanym momencie. Przydają się także zdolności manualne, wyczucie precyzji oraz umiejętność technicznego myślenia oraz kreatywnego podejścia do tematu. Te wszystkie cechy wykorzystywane są także podczas budowy makiety. Sukces przedsięwzięcia zależy bowiem od dokładności budowniczego i jego wiedzy historycznej.

Czego makietę można zbudować?

To zależy od preferencji konstruktora. Do najpowszechniejszej tematyki tego rodzaju działań należą krajobrazy, wioski, miasta – ogólnie budownictwo, zwłaszcza średniowieczne. Oddawania typografii osad, a tym samym życia przeszłych pokoleń to praca wciągająca i pochłaniająca sporo wolnego czasu. Jednak efekt końcowy bardzo często wynagradza wszelkie poświęcenia. Bardziej nowożytna tematyka dotyczy wymarzonego domu, futurystycznego budynku lub po prostu kosmicznego miasta.

makieta 2

Jakich produktów użyć do produkcji makiety?

Papier, blok techniczny czy karton to najprostsze komponenty makiety – dzięki swojej elastyczności mogą być wykorzystywane w przeróżny sposób. Przy makietach większego gabarytu przyda się płyta gipsowa lub wiórowa. Uzupełnieniem mogą być kolorowe plastiki, zapałki, styropian. Do wykończenia drobnych elementów można użyć modeliny, farb akrylowych czy markerów. Bardziej zaawansowani makieciarze w swoich pracach wykorzystują gipset (można go kupić w aptece) oraz specjalnych form odlewniczych.

Przydadzą się także: pędzle, taśma klejąca i mocny klej (np. wikol).

Ciekawe metody

Elementy scenerii takie jak pustynie czy plaże można uzyskać wyklejając przestrzeń piaskiem lub żwirkiem (pożyczając nieco od swojego kota). Tereny górzyste uzyskamy dzięki styropianowi, który potraktujemy rozgrzanym wcześniej nożem przykładanym co jakiś czas do powierzchni.

Mity dotyczące pilistyrenu

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie materiału zwanego pilistyren, który świetnie się spisuje w roli mostów, ścian budynków itd. Jego główną zaletą jest miękkość materiału, dzięki czemu da się go łatwo pociąć i dowolnie kształtować. Wadą jest trudna dostępność tego surowca oraz stosunkowo wysoka cena (od czego jednak mamy sklepy internetowe oraz markety budowlane). Panują jednak opinie, że jeżeli ktoś chociaż raz pracował z pilistyrenem podczas budowy makiet to już nigdy tego materiału nie zamieni na gips czy karton.

makieta

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s