Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze

modele samolotów

Ile jest w stanie zrobić człowiek, który od wielu lat z pasją oddaje się miłości do latania i modeli samolotów? Okazuje się, że bardzo wiele! Między innymi może przekonać władze samorządowe, by zainwestowały w stworzenie specjalnego miejsca – muzeum poświęconego modelarstwu i lotnictwu. Właśnie takiego czyny dokonał Jerzy Siatkowski – pilot, modelarz oraz sędzia modelarstwa lotniczego. Poza tym, że na co dzień jest również prezesem Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej, stał się mecenasem wielkiego przedsięwzięcia – kreacji niemal od podstaw miejsca, które będzie przyciągało tłumy. Początkowo muzeum przyjmowało pod swoim dachem uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej. Odbywały się tam lekcje techniki. Później stało się otwarte dla wszystkich miłośników modelarstwa i lotnictwa, którzy ustawiali się w kolejce, by móc obejrzeć ulubione lub ciekawe modele.

Muzeum mieści się w Szczawnie-Zdroju przy ul. Sienkiewicza, zajmuje ciąg przyległych do siebie budynków historycznych. Pierwsze piętro tego budynku zostało zaadaptowane do pomieszczeń muzealnych i mimo swoich niewielkich rozmiarów doskonale spełnia swoją rolę.

Część muzealna obejmuje 5 pomieszczeń. Pierwsza sala to tak zwana sala wystawiennicza, gdzie znajdują się eksponaty modelarskie. W korytarzach w szklanych gablotach również można podziwiać te małe arcydzieła sztuki. W tejże sali znajduję się również profesjonalny sprzęt audiowizualny. Drugie pomieszczenie przeznaczone jest na pracownie modelarską, w której odbywają się zajęcia i warsztaty poświęcone sztuce modelarskiej. Można się tutaj zapoznać z nowoczesnym technikami i technologiami wykorzystywanymi w modelarstwie na światowym poziomie. Mieści się tutaj cały osprzęt i wszelkiego rodzaju przyrządy, które umożliwiają stworzenie kompletnego modelu, a co za tym idzie rozbudzenie talentu wśród młodych adeptów tej sztuki. Kolejne pomieszczenie to sala audiowizualna. Znajduje się tutaj symulator lotów z prawdziwym lotniczym oprogramowaniem. Frajda dla wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć jak wygląda lot za prawdziwymi sterami samolotu. Kolejny pokój to niemal gabinet pana Jerzego Siatkowskiego. Można tutaj zapoznać się z jego osiągnięciami, popodziwiać zdobyte nagrody i trofea oraz zapoznać się z urywkiem historii modelarstwa w Polsce. Piąte pomieszczenie jest pokojem sanitarnym.

Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w miniaturze cieszy się niezwykłym uznaniem innych modelarzy i zwycięzców konkursów branżowych, którzy z chęcią oddają w depozyt swoje medale i zwycięskie modele.
Fan page tego muzeum.

Reklamy

2 Komentarze

  1. Czy jest jakaś strona lub jakieś zdjęcia muzeum. Nie będę miał możliwości zawitać tam by zobaczyć to muzeum.

    Październik 23, 2013 o 9:04 pm

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s