Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Modelarstwo szkutnicze

Co ma w sobie modelarstwo szkutnicze i czym tak naprawdę różni się od innych rodzajów modelarstwa zastanawia się nie jeden modelarz. Być może chodzi o tak perfekcyjną wierność w odwzorowaniu detali i wyposażenia budowanych statków, a może po prostu osławione wystawy i pokazy, które stale gromadzą sporą publiczność? Kto zajmuje się modelarstwem i chociaż raz spróbował jego szkutniczej odmiany, ten już nie powrócił to tradycyjnych modeli… To tak zwana „szkoła wyższej jazdy”, która wciąga i pochłania bez reszty.

Aby profesjonalnie zajmować się modelarstwem szkutniczym trzeba przede wszystkim mieć na to czas, ponieważ tak jak w żadnej innej odmianie tu liczy się precyzja i dbałość o szczegóły. Jest to hobby czasochłonne i piekielnie wyzywające – przyda się bowiem sporo doświadczenia i ponad przeciętne zdolności manualne. Miłość do historii oraz wyposażenia i armatury pochodzącej z przeszłości są również mile widziane. Taka sylwetka modelarza zapewnia nie tylko powodzenie w zajęciu się tą sztuką, być może także gwarantuje w niej pewne sukcesy.

Czym zajmuje się modelarstwo szkutnicze?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka, ale bardzo treściwa. Ta dziedzina bowiem opiera się na wykonaniu modeli historycznych okrętów, statków, szkunerów i innych jednostek pływających, z zachowaniem jak najwierniejszej kopii, z dbałością o dopieszczenie każdego detalu. Z dziedziny modelarstwa szkutniczego możemy podziwiać zarówno modele RC, jak i te wystawowe, budowane tradycyjnymi metodami (wręgowymi albo warstwowymi). Jeżeli chodzi o skalę i wielkości, to nigdy tu nie nakładano specjalnych ograniczeń, a jedyną barierą do zrobienia żaglowca w dowolnym rozmiarze była po prostu możliwość zorganizowania wolnej przestrzeni. Fundamentem modelarstwa szkutniczego jest szczególna precyzja w własnoręcznym wykonaniu drobnych elementów należących do stałego wyposażenia okrętu. Zawsze dobrze jest poznać epokę, z której model pochodzi, by móc się wczuć w odpowiednią stylistykę oraz jak najlepiej dobrać materiały oraz narzędzia.
modelarstwo szkutnicze
Dzięki profesjonalnemu wykonaniu modele szkutnicze cieszą się wielkim powodzeniem wśród ludzi biznesu, którzy bardzo chętnie ozdabiają nimi swoje gabinety, biura oraz domy. Taka oryginalna ozdoba nie tylko przyciąga wzrok, ale także dekoruje pomieszczenie i nadaje mu klimatu. Powstają specjalne grupy, które zajmują się wykonywaniem modeli na zamówienie, w określonej skali, z zachowaniem kolorystyki z danej epoki, z ustaloną dbałością o szczegóły osprzętu, zdobnictwa i ogólnie całej stylistyki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s