Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Bezpieczeństwo w modelarstwie rakietowym cz. 2.

 

Ostatnio został podjęty temat bezpieczeństwa w modelarstwie rakietowym, które zyskuje coraz liczniejsze rzesze fanów. Po omówieniu najczęstszych problemów z zachowaniem bezpieczeństwa czas przejść do technicznych kwestii. Zapraszamy do czytania.

Modelarze zafascynowani modelarstwem rakietowym bardzo często spotkają się także z opóźnionym zapłonem silnika. Nie należy podchodzić do rakiety po pierwszym nieudanym odpaleniu, ponieważ silnik może ruszyć niespodziewanie z dużym opóźnieniem. Dopiero po kilkukrotnych nieudanych zapłonach można próbować interwencji.

Zdarza się także tak, że nasza rakieta lub prom zostanie rozerwany w powietrzu pod wpływem wad konstrukcyjnych modelu, złego montażu lub po prostu użycia silniczka o zbyt dużej mocy. Modele należy odpalać zawsze elektronicznie, a w przypadku rozerwania rakiety należy uważać by nie zostać porażonym odłamkami modelu. W takich sytuacjach dochodzi często do zaprószenia ognia, także przydadzą się również produkty gaśnicze.

Odpalając naszą rakietę zawsze upewnijmy się, że silnik w niej zamontowany jest sprawny. Jeżeli model upadnie z działającym silnikiem, jego ruchy są nieprzewidywalne i często mogą wywołać poważne uszkodzenia. Ogień z dyszy może się rozprzestrzenić na inne przedmioty, dlatego wymagana jest duża rozwaga i odpowiedzialność za swój model.

Najlepiej modelarstwo rakietowe uprawiać na niezalesionym i pustym terenie, gdzie gałęzie i infrastruktura nie będą nikomu przeszkadzać w cieszeniu się swoim hobby. Na koniec należy pamiętać, że rakiet nie można odpalać pod kątem mniejszym niż 60 stopni względem poziomu terenu. Miłego latania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s