Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Bezpieczeństwo w modelarstwie rakietowym

Modelarstwo rakietowe to spełnienia marzeń każdego mężczyzny, który w dzieciństwie z rozmarzonym wzrokiem obserwował starty rakiet i promów kosmicznych. Transmisje tych wydarzeń zawsze były szeroko omawiane i nie jeden wówczas chłopak chciał zostać astronautą. Teraz jest to możliwe i wcale nie trzeba obmyślać skomplikowanych teorii jak wprawić w ruch taką kupę żelastwa. Wystarczy tylko kupić odpowiedni model, poświęcić mu kilka dłuższych chwil i cieszyć się możliwością latania.

Mieszanki saletry i cukru są za słabe by podnieść skomplikowaną strukturę kleju, tektury czy plastiku. By nasza rakieta poleciała musimy użyć innego rodzaju paliwa i mechanizmu. Możemy wybierać w wielu rodzajach takich produktów i dopasować je odpowiednio do swoich oczekiwań i wymagań. Wraz z nabieraniem szerszego doświadczenia wykonuje się coraz lepsze i dokładniejsze modele, a co za tym idzie eksperymentuje się z nowymi technikami odpalania naszych rakiet i promów.

Bez względu na to jak jesteśmy doświadczeni i zaangażowani zawsze powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ modelarstwo rakietowe zaliczane jest do tych najbardziej niebezpiecznych, ze wszystkich dziedzin tego hobby.

Pewnie zastanawiacie się jakie niebezpieczeństwa czyhają na modelarzy? Przede wszystkim istnieje ryzyko niespodziewanego wybuchu lub pożaru. Najlepiej próby odpalania rakiet wykonywać na otwartej przestrzeni i świeżym powietrzu. Jeżeli jednak chcemy dokonać pierwszych prób w pomieszczeniu warto zaopatrzyć się w koc gaśniczy lub gaśnicę. Bawiąc się z ogniem i paliwami nigdy nie zapominajmy o osłonie na twarz i ręce.

Dysponując różnymi chemikaliami powinniśmy zadbać, by pomieszczenie w którym pracujemy nad modelem było dobrze wentylowane. Wskazane jest także używanie maski i ochrona oczu, by nie doszło do zatrucia środkami chemicznymi.

Ciąg dalszy nastąpi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s