Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Drewniane modelarstwo cz.1

 

Modelarstwem jest się łatwo zarazić i prawdziwi hobbiści nie zamieniliby tej sztuki na żadną inną. Wraz z każdym kolejnym modelem chęć rozwoju i uczenia się nowych rzeczy bierze górę. Dzięki temu powstają nowe techniki wykonania poszczególnych elementów czy zdobień. Po serii zrobionych z kartonu czy plastiku modeli przychodzi pora także na inne materiały, w tym na bardziej wymagający materiał – drewno.

Do modeli wykonanych z drzewa wykorzystuje się różne gatunki drzew, bez względu na to czy są liściaste czy iglaste. By model szkutniczy zachwycał i cieszył oko doskonała znajomość obróbki drewna jest mile widziana. Przydaje się także umiejętność analitycznego myślenia i trochę sprytu. Trzeba bowiem poprawnie odczytywać plany. Zmysł i sprawność manualna są potrzebne tak jak przy każdej innej odmianie modelarstwa. Najlepiej oddać się gorliwym ćwiczeniom i składać modele o różnym stopniu trudności, a po pewnym czasie będziemy z pewnością przygotowani do poważniejszych zadań. Niestety na polskim rynku nie możemy przebierać i wybierać w modelach drewnianych, zwłaszcza statków. Jeżeli chcemy pójść tą ścieżką dodatkowym atutem będzie znajomość języka obcego. Wszystkim nerwusom i niecierpliwcom odradzamy takie hobby, tutaj potrzebny jest wewnętrzny spokój i opanowanie.

Na materiały składają się:

drewno, forniry, sklejki, papier ścierny, olej, farby, druty, plastiki, nici, papiery, tektury itd. Oczywiście przydają się także elektronarzędzia i przynajmniej podstawowy zestaw modelarza zawierający niezbędne przyrządy. Warto już na początku zainwestować w sprzęt dobrej jakości. Unikniemy w ten sposób pozornej oszczędności, ponieważ dobre narzędzia starczają na długi okres czasu, nie trzeba ich co chwila wymieniać

Tak jak już wspominaliśmy w modelarstwie drewnianym wykorzystujemy różne gatunki drewna, jednak drewno iglaste jest trudniejsze w obróbce i może stwarzać różne problemy. Najbardziej powszechne są listewki świerkowe lub sosnowe.   Bardzo lubiane przez modelarzy jest drewno z lipy, ponieważ z łatwością można mu nadać pożądany kształt przy użyciu najprostszych narzędzi.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s