Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Sztuka kalkomanii w modelarstwie

Ornamentyka w modelarstwie jest bardzo ważna i nie sposób sobie wyobrazić wykończenia modelu bez właśnie tego elementu. Najbardziej powszechną metodą ozdabiania modeli jest ich malowanie. Można przy tym korzystać z różnych technik i sposobów nanoszenia farby na poszczególne elementy modelu. Wymaga to nieco wprawy i niemałego warsztatu. Jest jednak bardzo lubianym sposobem ozdabiania swoich małych dzieł sztuki przez modelarzy. Innym wyjściem jest stworzenie szablonu i pryśnięcie sprayem w odpowiednim miejscu – metoda prosta, choć żeby wyciąć ładny i dokładny szablon trzeba się równie długo napracować, co przy malowaniu ręcznym ornamentyki. Nie bez znaczenia są także zdolności manualne twórcy i umiejętności posługiwania się nożyczkami. Trzecią, i zyskującą coraz szersze grono fanów, metodą wykańczania modeli jest kalkomania, czyli nic innego jak własnoręczne skonstruowanie naklejki przylepianej w odpowiednich miejscach na modelu.

Naklejki noszą miano decalsów i odpowiednio wykonane stanowią bardzo ozdobny element ukończonego modelu. Aby zabrać się do robienia naklejek trzeba zaopatrzyć się w kilka artykułów, najlepiej w sklepie modelarskim. Całkowicie niezbędne są:

– arkusz do drukowania kalkomanii (biały lub przezroczysty); są różne rozmiary, ale z pewnością A4 wystarczy do rozsądnego zaplanowania ozdób

– zmiękczacz do kalek

– lakier do kalek w sprayu; są także dostępne inne formy, ale szczerze nie polecemy eksperymentowania. Spray równo nanosi lakier i nie tworzą się smugi, zacieki itd.

Mając niezbędne elementy możemy zabierać się do pracy. W jakimś programie graficznym np. Corelu należy przygotować projekty kalek, które będziemy chcieli umieścić na modelu. Radzimy wykonać ich po kilka sztuk, zwłaszcza jak jesteśmy początkującymi modelarzami. Projektując pamiętajmy o możliwości nanoszenia napisów lub sloganów. Kalkomania daje bardzo duże możliwości projektowe i pomaga dostosować ozdobę modelu dokładnie względem naszych potrzeb i wyobraźni.

Kolejnym krokiem będzie wydruk. Pamiętajmy o ustawieniu jak najlepszej rozdzielczości i jakości wydruku. Wydrukowane naklejki odkładamy na bok do całkowitego wyschnięcia. Kiedy jesteśmy pewni, że nasze wydruki są już zupełnie suche utrwalamy je lakierem. Najlepiej nałożyć dwie warstwy. Następnie przechodzimy do najtrudniejszej czynności – czyli przenoszenia na model. Wycinamy każdą naklejkę z małym naddatkiem, powiedzmy, że około 1 mm. Namaczamy ją (pędzelkiem), czekamy aż zacznie się ruszać i przykładamy do wybranego miejsca wcześniej posmarowanego zmiękczaczem, używając cienkiego narzędzia ściągamy we właściwe miejsce. Nałożoną kalkę ponownie smarujemy zmiękczaczem. Aby nasze dzieło zakończyło się sukcesem należy naklejkę ponownie posmarować zmiękczaczem i potem całość lakierem. Granice będą niemal niezauważalne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s