Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Cudeńka z kartonu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że za jedne z najpiękniejszych modeli uznawane są modele wykonane z kartonu. Ze względu na dużą wrażliwość materiału, z którego są one wykonane modelarze parający się taką sztuką muszą być wyposażeni w podwójną dawkę cierpliwości i niezwykłej precyzji. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do tematyki modelarstwa kartonowego.  Możemy podziwiać zarówno okręty, jak i samoloty, budowle i pojazdy.

Aby nasze modele były atrakcyjne należy pamiętać o dwóch krokach. Chodzi mianowicie o specjalne gięcie oraz impregnowanie kartonu.

Zgięcia kartonu wielu osobom sprawia nie lada trudności. Raz źle zagnieciony wygląda nieestetycznie i nie rzadko po prostu niechlujnie. By tego uniknąć najpierw należy zapaginować. Następnie miejsce zgięcia obrysowujemy ołówkiem, przykładamy linijkę i tępym nożykiem, albo długopisem odrysowujemy zostawiając znaczny ślad. Nie możemy przykładać za dużo siły do tego, ponieważ papier musi zostać w stanie nienaruszonym. Tak przygotowany materiał możemy swobodnie wygiąć.

Do impregnacji kartonu stosujemy:

– Ponal Express

– Ponal Express wodoodporny

– kleje dyspersyjne do drewna (duży wybór np. uhu, petex)

Korzystając z Ponalu należy pamiętać o jednokierunkowych, w miarę jednostajnych pociągnięciach. Początkowe próby mogą wydawać się trudne, nie należy jednak załamywać rąk i ćwiczyć dalej, ponieważ bardzo szybko można dojść do wprawy.

Impregnując karton pamiętaj by zawsze robić to z dwóch stron. Tylko wtedy jest on prawidłowo zabezpieczony.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s