Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Techniki stosowane w modelarstwie redukcyjnym: Wash

Modelarstwo redukcyjne słynie z technik ozdabiania modeli, by wyglądały jak najbardziej realistycznie. Wprawiony modelarz z powodzeniem może w ten sposób uzyskać małe arcydzieło sztuki, które w niczym nie będzie ustępowało oryginałowi.

Dzisiaj omówimy jedną z trzech najbardziej powszechnych technik, a mowa tu będzie o płukance czyli „wash”.

Użycie tej metody wymaga pomalowania modelu farbami bardzo dobrze rozcieńczonymi. Dzięki temu można uzyskać wspaniałe cieniowanie,wydobyć niezwykły światłocień, detale i postarzyć skutecznie niektóre elementy.

Wash można wykonać przy pomocy farby olejnej. Należy ją uprzednio rozcieńczyć benzyną lub rozpuszczalnikiem. Jest to jednak metoda dla doświadczonych modelarzy, ponieważ nieumiejętne jej wykonanie skutkuje przyciemnieniem farby bazowej.

Inną odmianą tej techniki jest tak zwany pin-wash, mniej szkodliwy jeżeli chodzi o podkłady bazowe, jednak wymagający dużego zaangażowania i skrupulatności. W pin-washu cienkim pędzelkiem nakładamy farbę w zagłębienia i inne drobne wgłębienia w modelu. Tym samym możemy uzyskać pewną trójwymiarowość i fajny efekt ogólny. Do tej metody stworzono specjalne farby akrylowe.

Użycie farby plakatowej również nie jest obce w metodzie „wash”. Stosuje się ją jako uzupełnienie kamuflażu lub wykonanie cieni wewnątrz projektu. Plakatówki są bardzo lubiane przez początkujących modelarzy, ponieważ bardzo łatwo jest naprawić jakikolwiek błąd. Poza tym szybko schną, nie wydzielają niemiłych zapachów, są łatwo dostępne i tanie. Kolejną zaletą jest ich brak reakcji z innymi farbami położonymi na modelu – dzięki temu w razie niepowodzenia nie grozi nam utrata całego modelu. Korekty można dokonać bezboleśnie i szybko.

Zapraszamy do próbowania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s