Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Modelarstwo redukcyjne

Modelarstwo redukcyjne to taki rodzaj sztuki, który wymaga nie tylko cierpliwości, polotu czy chęci stworzenia czegoś pięknego, ale przede wszystkim zdolności manualnych. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu pozwala na stworzenie małych kopii prawdziwych przedmiotów, które bardzo często stanowią części całych kolekcji. Wprawieni modelarze wykonują swoje modele od podstaw, bez użycia gotowych podzespołów. Mniej doświadczeni hobbiści mogą posiłkować się już przygotowanymi elementami. W modelarstwie redukcyjnym chodzi o jak najwierniejsze oddanie oryginału poprzez odwzorowanie  najmniejszych detali, wzornictwa, ozdób. Niejednokrotnie trzeba znać się odrobinkę na jubilerstwie, malarstwie, rzeźbiarstwie. Najczęściej w tych modelach używa się plastiku, choć dopuszcza się łączenie materiałów i wstawianie detali drewnianych czy metalowych. Najpopularniejsze skale to :

  • 1:72
  • 1:48
  • 1:35

Cechą modeli redukcyjnych jest ich stacjonarność. Takie modele nie mają zamontowanych napędów, nie mogą jeździć, latać, pływać. Jest to jednak konieczne w przypadku chęci stworzenie kopii bliskiej oryginałowi pod względem wyglądu zewnętrznego. Modelarze redukcyjni lubują się w sprzętach wojskowych, w szczególności w samolotach i pojazdach wojennych. Nie mniej jednak kolej także cieszy się powodzeniem.

Na pewno modelarz chcący zająć się modelarstwem redukcyjnym musi wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Elementem niezbędnym jest aerograf, którym można bardzo precyzyjnie malować poszczególne części. Taki pistolet bardzo równomiernie nakłada farbę, delikatnie rozmywając brzegi. Uzyskany efekt jest profesjonalny i bardzo estetyczny. Zwykłe pędzle, szczególnie małe, również są przydatne, zwłaszcza przy wykańczaniu modelu.

Szczególnie charakterystyczne dla modelarstwa redukcyjnego są techniki tworzenia małego arcydzieła sztuki.

1. Wash: w tej technice maluje się farbami w dużym rozcieńczeniu, najczęściej by oddać odpowiedni światłocień lub podkreślić eksploatacje modelu. Nazywana potocznie płukanką.

2. Rain marks: jak sama nazwa wskazuje ma na celu ukazanie zacieków i innych defektów wywołanych przez warunki atmosferyczne. Zastosowanie tej metody służy urealnieniu wykonywanego modelu.

3. Flokowanie: to pokrywanie powierzchnie flokiem przy użyciu specjalnego kleju. Uzyskana w ten sposób struktura przypomina zamsz i z chęcią jest wykorzystywana przez modelarzy redukcyjnych wewnątrz pojazdów, która robią.

Dokładniej opiszemy podane wyżej metody w następnym poście.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s