Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Modelarstwo kosmiczne

O tym jeszcze nie było na naszym blogu, o tym jeszcze za dużo się nie mówi. Ale to właśnie jest przyszłością modelarstwa, branża, która jest dla wielu z nas niedostępna, ale bardzo tajemnicza i zaskakująca – a mowa tu o modelarstwie kosmicznym, które z każdym dniem ma coraz większą liczbę fanów i wykonawców. Obok tradycyjnych modeli pojawiły się repliki statków kosmicznych, rakiet, stacji kosmicznych. To świetny target dla każdego fana science fiction i nie tylko.

Z modelarstwem kosmicznym jest nieco inaczej niż z modelarstwem lotniczym. Aby wrażenie nad kosmicznymi miniaturami nie malało ich pierwszy i często ostatni lot odbywa się dopiero podczas konkursów czy turniejów. Wiąże się to z ogromnymi kosztami, jakie wynikają z ewentualnych napraw. Każda rakieta, która jest odpalana w końcu i tak upada na ziemię i czasami wynikają z tego powodu liczne zniszczenia. Każdy modelarz kosmiczny ma przy sobie odpowiedni zestaw naprawczy, który zawiera nie tylko części wymienne ale także środki pozwalające modelom wyglądać zjawiskowo. Nigdy nie wiadomo co będzie nam potrzebne po wylądowaniu naszej maszyny. Modele samolotów natomiast często są „oblatywane”, nie mogą zaskoczyć swoich twórców, wszystko w silnikach jest dograne i posprawdzane. Właściciele modelarskich samolotów są obeznani ze swoim sprzętem jak z własnym samochodem, wiedzą czego mogą się spodziewać. Modelarze kosmicznych pojazdów nigdy nie mogą mieć pewności, że silnik czy zapalnik nie zawiedzie nadziei na zdobycie upragnionego trofeum.

Oczywiście startowanie w konkursach wymaga przygotowania odpowiedniej dokumentacji, która podlega ocenie sędziów. Aby uzyskać jak największą ilość punktów należy przedstawić swój model w najwierniejszy, względem oryginału, sposób. Twórców zajmujących się modelarstwem kosmicznym często kosztuje to wiele wysiłku, ponieważ dane dotyczące rakiet czy stacji kosmicznych są tajne i bardzo trudno dostępne. Niektóre ze starszych modeli są szczegółowo opisane, ale i tak należy dociekać wielu szczegółów w specjalistycznych pismach i publikacjach. Na końcową ocenę składa się także ogólne wizualne wrażenie, dopracowanie detali, sposób prezentacji, oraz lot. Jeżeli model jest multimedialny np. ma jakieś ruchome elementy, chowające się silniki itp. punktacja jest zwiększana. Wszystko zatem zależy od fantazji, zaangażowania i doświadczenia modelarza.

Modelarstwo kosmiczne nie jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody ze składaniem modeli, ponieważ wymaga wyćwiczonej precyzji i swoistego rodzaju zacięcia. Dlatego radzi się przejść do niego posiadając już jakieś doświadczenia. Po za tym modeli kosmicznych nie kupuje się w sklepach czy hurtowniach, gdzie możemy nabyć model naszych marzeń. Kosmiczne konstrukcje należy od początku do końca przygotować samemu.

W tym roku Puchar Świata FAI w indywidualnej kategorii zdobył Polak – Wojciech Krzywiński. Gratulujemy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s