Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Modelarstwo architektoniczne

Modelarstwo architektoniczne w pierwszej kolejności kojarzy się nam z pracą architekta, który codziennie pracuje nad projektem jakiegoś budynku i aby go zwizualizować musi przedstawić go w formie makiety kartonowej. Oczywiście wskazane jest zachowanie odpowiednich kolorów, kształtów, proporcji okna np. do wielkości drzewa. Nie mniej jednak coraz rzadziej wykonuje się takiego rodzaju projekty nawet w pracowaniach architektonicznych. Długą i mozolną, wymagającą precyzji i skrupulatności, pracę zastapily nowoczesne programy komputerowe, które po wprowadzeniu odpowiednich danych i skonfigurowaniu parametrów samodzielnie tworzą wizualizację każdego projektu. Na szczęście istnieja na tym świecie ludzie, którzy dla zabawy i własnej satysfakcji lubią pogrzebać trochę w kartonowych wycinankach i samodzielnie tworzą budowle, o którym niejednemu mogło się tylko śnić. Tym właśnie zajmuje się modelarstwo architektoniczne, które choć jest dziedziną modelarstwa tradycyjnego, ze względu na swoją specyfikę jest dużo mniej popularne niż np. modelarstwo samolotowe czy samochodowe. Głównym powodem takiego odosobnienia jest z pewnością wydzielenie odpowiedniej przestrzeni na uprawianie tego rodzaju hobby. O ile skladamy modele pomniejszone w przypadku budynków jak i samolotów, to te drugie dużo łatwiej pomieścić jest na biurku. Natomiast budynki, nawet małe domy z ogródkiem, często na jednym stole się nie mieszczą. W związku z dużymi gabarytami każdego modelu czas poświęcony na jego ukończenie znacznie się wydłuża. Na zbudowanie kartonowego biurowca potrzeba nie tylko kilku lub nawet kilkunastu tygodni, ale także dużych środków finansowych. Nie od dziś wiadomo, że tak wyszukane hobby ma swoją słoną cenę.

Modelarstwo architektoniczne jest mniej popularne niż jego plastikowa odsłona. Przede wszystkim chodzi tu o mniejszą dostępność elementów oraz większą fachowość wykonywanej sztuki w przypadku stawiania budowli od podstaw. Modelarstwo plastikowe polega na składaniu modelu z gotowych, ponumerowanych i sfabrykowanych elementów, często posiłkując się instrukcją obsługi. Natomiast modelarstwo architektoniczne to wyższa szkoła jazdy, podczas której należy radzić sobie w różnych, trudnych sytuacjach. Skala wykonywanego projektu jest inna, w przypadku modeli budynków dysponujemy ogromną ilością elementów, często malutkich. Aby nasz projekt architektoniczny nie okazał się zupelną klapą, musimy wykazać się planem i dobrą organizacją.

Makiety architektoniczne wykonuje się z materiałów makieciarskich takich jak:

tektura,

balsa,

pleksi,

trawa modelarska .

Modelarz, który bierze się za modelarstwo architektoniczne musi posiadać odpowiednie predyspozycje takie jak umiejętność doskonałego odczytywania rysunków poglądowych, chęć opracowywania procesów technologicznych umieszczania odpowiednich elementów na swoich miejscach, umiejętności przestrzennego i logicznego myślenia. Bardzo ważne jest także racjonalne i ekonomiczne wykorzystywanie materiałów konstrukcyjnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s