Hobbystycznie o Modelarstwie, Modelach Plastikowych

Modelarstwo lotnicze jest dziedziną sportu

Modelarstwo, czyli tworzenie miniaturowych kopii znanych i cenionych przedmiotów, dla jednych jest zwykłym hobby, dla drugich pasją, a dla trzecich dziedziną sportu, która się regularnie uprawia, ćwiczy, startuje w konkursach i współzawodniczy o podium. Nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę, nawet osoby które aktywnie pałają się robieniem modeli, że modelarstwo lotnicze zaliczane jest do dziedzin sportowych. Ta odmiana modelarstwa jest jednak inna niż wszystkie, bowiem praca modelarza nie kończy się jedynie na skonstruowaniu modelu, dopracowaniu wszystkich szczegółów wizualnych, wyeliminowaniu wszelkich niedoróbek. Nie kończy się także na przyklejeniu ostatnich nalepek, tym bardziej na odstawieniu gotowego modelu na półkę. Osoba, która zajmuje się modelarstwem lotniczym musi jeszcze zadbać o to by jego nowo stworzona maszyna poleciała, wzbiła się w niebiosa jak prawdziwy prototyp.

Chłopcy, usiłujący zajmować się modelarstwem niejednokrotnie próbowali ożywić swoje maszyny. Nie jest to jednak prosta sprawa. I o ile nie posiadali dodatkowych magazynów cierpliwości mogli się łatwo zniechęcić. Jeśli się wtedy poddali to za pewne dziś już się nie zajmują sklejaniem modeli. Natomiast jeśli z podniesionym czołem wytrwali w swojej pasji, dziś pewnie startują w niejednym konkursie dotyczącym modelarstwa lotniczego. Wszelkiego rodzaju konkursy i mistrzostwa odbywają się na zasadach FAI i organizowane są przez Międzynarodową Federację Lotniczą, która zajmuje się również prowadzeniem zapisów nowych rekordów itd.

Aby model samolotu mógł polecieć musi mieć on zamontowany silnik. Do najczęściej montowanych należą:

  • miniaturowe silniki spalinowe tłokowe (pojemność waha się między 2,5 do 10 cm sześciennych)
  • silniki elektryczne
  • silniki działające na sprężonym dwutlenku węgla

Modele samolotów mogą latać swobodnie lub poprzez zdalne sterowanie. Czasami można się spotkać także z tak zwanym lataniem na uwięzi.

Jeżeli mamy okazję wybrać się na tego rodzaju zawody to warto to zrobić. Nie tylko w celu podziwiania pięknych i precyzyjnie wykonanych modeli samolotów różnego kalibru, ale także by poobserwować ich loty i przeróżne akrobacje. Nie powinno nikogo zaskakiwać, że skoro modele całkowicie stworzone przez człowieka mogą wzbić się w powietrze, to potrafią również szybować i wykonywać skomplikowane manewry i sztuczki. Jest na co popatrzeć, jest czym się zafascynować, jest co pokazać synowi. A nuż złapie bakcyla i zechce zostać pilotem? Nie każdy wie że szkolenie lotnicze zawiera wykłady i ćwiczenia praktyczne właśnie z modelarstwa lotniczego. To właśnie ta dziedzina łączy w sobie nie tylko zdolności psychiczne takie jak cierpliwość i wytrwałość, ale także przygotowanie politechniczne i matematyczne, które należy nieustannie wykorzystywać przy konstruowaniu modelu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s